A zöldtetők a lapostetők egy speciális fajtáját képezik, amikor a tetőszerkezet optimális szigetelése mellett a természetességre is nagy hangsúlyt fektetünk. Hazánk klímája tökéletesen megfelel arra, hogy különböző kialakítású zöldtető szerkezeteket lehessen kivitelezni, így visszaadva a természetnek egy darabka területet.
Zöldtetők hő- és víz elleni szigetelése egész Magyarország területén!
Vegye fel velünk a kapcsolatot!
Környezettudatosan zöldtetők segítségével
Zöldtetőkkel egy kicsit közelebb kerülhetünk a természethez még akkor is, ha egy nagyváros közepén élünk, hiszen a beültetett növénytársulások számos jótékony hatással bírnak. Nem csak látványosak, hanem jelentősen javítják a levegő minőségét, valamint a nyári nagy melegben is kellemesebb hőfokot biztosítanak. A növények által létrehozott mikroklíma a leérkező csapadék javarészét hasznosítani képes, ezáltal csökkentik a csatornadíjat, eközben pedig életteret biztosítanak madarak és kisebb állatok számára. A zöld növényzet esztétikája nyugtató és kellemes hatással bír, illetve a zöldtetők segítenek csökkenteni a város zaját, a levegőszennyezés mértékét és hasznosítják a rájuk érkező napfényt.
A zöldtető szigetelés kialakítása alapján megkülönböztethetünk extenzív, intenzív és a félintenzív vagy egyszerű zöldtetőket, ezek rétegrendje és növénytársulása is eltér egymástól.
Extenzív zöldtető jellemzői
A megfelelő lapostető szigetelés elég hosszú utat tett meg, mire elért a jelenlegi bitumenes vagy műanyagos megoldásokhoz, azonban nem szabad elfeledni a felső réteg takarását. A legtöbb esetben még a mai napig a kavicstakarással van befedve, ugyanis enélkül a Nap UV-sugárzása hamar tönkretenné. A kellő leterhelésen kívül nem igazán van további előnye a kavicsoknak, azonban egy hasonló vastagságú (kb. 10 cm) extenzív zöldtetőnek már jelentős fölényeivel számolhatunk.
A zöldtető szigetelés nem csupán védelmet biztosít az alatta elterülő vízszigetelés számára a napsugárzással szemben, hanem a növénytakaró viszonylag kisebb többletterhet jelent, mint az ugyanolyan vastagságú kavicságy. A zöldtetők nem mellékes előnye mellett szól még az egyszerű fenntartásuk és szerényebb kialakítási költségük is, ugyanis az extenzív növénytakaró főként pozsgásokat foglal magába.
Ezek a jó víztartó képességű és szárazsághoz alkalmazkodó fajok szinte teljesen önfenntartó módon növekednek, telepítést követően érdemes meglocsolni őket, valamint időnként kigyomlálni a társulást, illetve évente utánpótolni a tápanyagokat. A pozsgásoknak és moháknak elegendő egy 10-15 cm vastagságú talajréteg is, majd ez az ökológiai védőréteg ezt követően alkalmazkodik a hely időjárásához és szépen benövik az egész területet. Lényeges különbség, hogy az extenzív kialakítású tetők nem járásra lettek tervezve, elsődlegesen a növényborítás számára szükséges feltételekkel vannak kialakítva.
Extenzív tetőkerteknél a pozsgás növénytársulások fogják elárasztani a területet, amelyek minimális törődést igényelnek, mint ezek a varjúhájfélék
Az extenzív zöldtető legfőbb előnyei tehát az alábbiak:
- Jelentős hangszigeteléssel bír a külső zajokkal szemben.
- A zöldtető szigetelés képes csökkenteni az energiafogyasztást, mégpedig úgy, hogy télen benntartja a meleget, nyáron pedig nem engedi fokozottabb mértékben felmelegedni az épületet.
- Redukálja a hőingadozást, ilyen módon is hozzájárulva a lapostető szigetelés védelméhez.
- A lehulló csapadék körülbelül kétharmadát hasznosítja, majd visszapárologtatja, ezzel is javítva a mikroklímát.
- Fotoszintetizálással oxigént termel, valamint megköti a légszennyezésből származó káros anyagokat.
- Összességében pedig megnöveli az ingatlan értékét és esztétikai is hozzájárul a környezet kellemesebbé tételéhez.
Intenzív zöldtető kialakításának jellemzői
Igényesebb növénytársulások, tetőkertek, cserjék és fák ültetéséhez alkalmas zöldtetők, amelyek rendszeres ápolást és gondozást igényelnek, azonban igen hasznosak és kifizetődők lehetnek. A tetőtéri kert kialakításakor az igények szablyák meg a kiválasztott növények fajtáit, így akár konyhakertektől kezdve , a füvesített napozófelületeken át , akár fás társulások is telepíthetők.
A tervezett növényzetnek megfelelően kell felépíteni a zöldtető rétegrend sorrendjét és vastagságát, ebből kiindulva pedig minimálisan 30 cm-es termőközeg szükséges a gyökérzet számára. Cserjék és fák ültetéséhez 100-150 cm közötti termőréteggel kell számolni, amelynél már jelentősebb a tetőzetre helyezkedő terhelés szempontjából. Mivel a tetőkert maga fokozott gondoskodást, vagyis intenzív ápolást igényel, ezért az intenzív zöldtető szerkezetének is lépésállónak kell lenni, ezért ezt a fajtát már a járható lapostetőkhöz soroljuk. Lényeges részlet, hogy a földréteg alatti vízszigetelésnek gyökérállónak kell lennie, hogy a növények ne tudjanak behatolni és sérülést okozni rajta.
Félintenzív vagy egyszerű zöldtetők
Érdemes megemlíteni ezt a harmadik, kombinált fajtájú tetőkerti struktúrát, amely a szintén fordított rétegrendű zöldtető szigetelés által járhatónak minősül. Növénytakaróját tekintve időszakos öntözést igényel szárazabb hónapokban, alkalmas pihenésre, azonban a földrétege nem túl vastag, így kisebb cserjék és kevésbé agresszív növekedésű társulások ültetésére használható. Virágos kertek esetében az egyik legnépszerűbb megoldás.
A félintenzív zöldtetőknél gyakoriak a virágoskertek alternatívái
A zöldtető szigetelés jelentősége vízmegtartás és vízelvezetés szempontjából
A zöldtető vízelvezetés szempontjából is kifejezetten előnyös megoldásnak számít, hiszen a lehulló nagy mennyiségű csapadék jelentős hányada a növényekben hasznosul, így a csatornarendszert sem terheli túl egy hirtelen nagy esőzés. A zöldtetők víztartó képessége részben a növénytársuláson, részben pedig az ültetőközegen múlik, emellett elengedhetetlen a nagy vízmegtartó kapacitásra kialakított szivárgólemezek beépítése is. A kisebb csapadékmennyiséget akár 100%-ban képesek hasznosítani és visszapárologtatni, ezzel (és aktív oxigénkibocsátásukkal) pedig javítani a levegő minőségén.
A kifejezetten zöldtető szigetelés kivitelezéséhez fejlesztett szivárgólemezek speciális lehelyezésével (az összefolyók irányába, ha túl sok eső esne egyszerre) a csapadék egyik lemezről a másikra folyik át, így maximálisan kihasználva a vízfelvevő képességet. A zöldtető szigetelés szivárgólemezei így képesek akár több tíz liter vizet is megtartani négyzetméterenként, amelyet a növénytakaró fokozatosan felhasználhat, vagy szépen lassan kipárologtathat. A többletvíz pedig szükség esetén akadálymentesen távozik az összefolyókon keresztül, ehhez legalább két lefolyó vagy egy lefolyó és egy túlfolyó az elvárás. Mivel a víznyelők közvetlenül a vegetációs területbe vannak integrálva, biztosítani kell, hogy kellően zártak legyenek, ne kerüljön bele szennyeződés és bemosódó részek.
A zöldtető rétegrend felépítése és kialakítása
Épületdinamikai szempontból a zöldtető szigetelés kialakítása során a fordított rétegrendű, egyhéjú melegtetős megoldás a legcélszerűbb, természetesen ez a hely adottságaiból kifolyólag eltérő lehet. Ennek legfőbb célja, hogy a hőszigetelő réteg elegendő védelmet nyújtson az alatta elhelyezkedő vízszigetelés számára és biztosítható legyen a sérülésmentesség (akár a növények gyökérzetével szemben is).
Extenzív kialakítású zöldtetőknél inkább az egyenes rétegrend a gyakoribb, hiszen ezeknek a növényeknek nem igazán van szüksége gondoskodásra. Mivel az ültetőközeg rétege nem túl vastag (10-15 cm), így nem jelent nagy terhelést az alatta fekvő szigetelésekre.
Intenzív zöldtetők esetén azonban kifejezetten nagy terhelésnek van kitéve a hőszigetelés, amely semmiképp sem sérülhet, különösen oda kell figyelni az anyag nyomószilárdságára. Lényegesen nagyobb terheléssel kell számolni ebben az esetben, amelyet a tervezési munkálatok során kifejezetten hangsúlyosnak kell tekinteni.
Ha Ön is zöldtetőre vágyik, egy kedves virágoskertre vagy csak egy lépésnyi természetre a lapostetőn kivitelezve, keressen minket!
Kapcsolat