A lakossági magánautók gyarapodásával a parkolásra és elhelyezésre szükséges helyek is megszaporodtak, utóbbi esetében sorra épülnek a több emeletes- és a mélygarázsok. Ezeknek azonban az év minden szakában megfelelő környezetet kell biztosítania a használók számára, például a hideg hónapokban fenntartani a fagymentes állapotot, ami garázs szigetelés nélkül megoldhatatlan lenne.
Teljes körű szigetelés a jó hőtartásért
Az időjárási körülményekből kiindulva mivel a csapadék főként a tetőzetre hullik, így logikus azt feltételezni, hogy az építmények is javarészt felülről ázhatnak be. A nyirkos, vizes beltér nem csak diszkomfort érzéssel ronthatja az összképet, de egyenes úton vezet a falak degradálódásához és idő előtti tönkremeneteléhez. A bejutó víz a legkisebb kapillárisokat is eléri, ahol megrekedve penészedést okoz, valamint téli időszakban megfagyhat, tovább rongálva a szerkezetet. Éppen ezért nem elegendő csak a falakat és a tetőszerkezetet megfelelően víz- és hőszigetelni, hanem a garázs aljzat szigetelés is épp ilyen fontos.
A talajnedvességgel, mint alapvető és természetes környezeti tényezővel minden esetben számolni kell, így nem elegendő, ha a garázs szigetelés csak hőmérséklettel szemben véd. A megfelelő vízszigetelés biztosítja, hogy ne szivároghasson fel semmilyen kapillárison keresztül nedvesség a falakba, ezzel pedig tökéletesen kiegészíti a hőszigetelést. A talajvíz felgyülemlő mennyisége szemmel nem látható és jelenlétére is gyakran csak akkor derül fény, ha már elég nagy károkat okozott. A hiányos garázs aljzat szigetelés esetén a falakon felfelé áramló víz látható nyomokat hagy útja során: nedves foltok, lepergő vakolat, dohos-penészes szag.
A megfelelő hőmérséklet megtartása a nagyobb garázsoknál is szigeteléssel kezdődik
Megelőző és hiánypótló garázs szigetelés
A talajvíz és a beázás elleni legjobb védekezés a megfelelő garázs aljzat szigetelés kiépítése még az építkezési folyamatok során, azelőtt hogy használatba lenne véve a mélygarázs. Kivitelezése során éppen ezért figyelembe kell venni az alábbi tényezőket a garázs szigetelés anyaga és a technológiája szempontjából: a talajvíz összetétele (fizikai, kémiai tulajdonságok) és a várható maximális értéke. A talaj mechanikai felmérése mellett figyelembe kell venni a normálnál nagyobb terhelést a garázs aljzat szigetelés megfelelő szilárdságú anyagának kiválasztása céljából. Az elemek az alábbi rétegrendben kerülnek egymásra alulról felfelé haladva:
- Aljzatbeton
- Vízszigetelő réteg
- Hőszigetelés: lépés/terhelésálló polisztirol, kőzetgyapot
- Védőfólia: lecsorgó nedvességtől és cementlétől óvja a hőszigetelést
- Esztirch beton
- Beágyazó réteg (ragasztó)
- Burkolat: hideg vagy meleg
Utólag már nehezebben megoldható a garázs aljzat szigetelés, de hiánypótlás szempontjából nem lehetetlen feladat. Számolni kell vele ugyanis, hogy a burkolatot bizonyos rétegig újra fel kell szedni, ami időigényes és átmenetileg használhatatlanná teszi az adott épületet.
Garázs aljzat szigetelés optimális vastagsága
Nagy terhelésű padlók esetén, mint a mélygarázsoknál kellően erős és teherbíró szigetelőlemezekre van szükség, nem úgy, mint egy családi ház esetén. Hiába szigeteltek a falak, ha az aljzaton keresztül jelentős hő távozik, amely elpazarolja a fűtési energia egy részét. Azonban nem elegendő a hőszigetelésről gondoskodni, mindenképpen számolni kell vízszigeteléssel is, ami egy plusz réteget jelent tervezés szempontjából. A garázs szigetelés nem csak a fűtési költségek csökkentése érdekében fontos, hanem az esetlegesen megjelenő vízkárok ellen is véd. Ezeket a rétegeket viszont nem lehet végtelen mennyiségben egymásra pakolni a jobb hatás elérése érdekében, hanem megfelelő szaktudással és alapanyagokkal kell kivitelezni azt. A garázs aljzat szigetelés során felhasznált alapanyagok minősége nem csak a tartósságot és hosszú élettartamot tükrözik, hanem kompakt megjelenésükben is megnyilvánul. Az átlagos padlószigetelés 10 és 20 cm közé esik, azonban ez az igényektől függően eltérhet.
Keressen minket, ha garázs szigetelés a cél!
Kapcsolat